NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Музеите в Париж отчитат спад на посетителите заради ограниченията, свързани с Олимпийските игри
5255
Тонът на времето

Музеите в Париж отчитат спад на посетителите заради ограниченията, свързани с Олимпийските игри

Музеите във френската столица Париж отчитат намаляване на броя на посетителите от началото на лятото заради въведените ограничителни мерки, свързани с Олимпийските игри, предаде АФП. Въпреки че е твърде рано да се прави равносметка, директорката на Лувъра Лоранс де Кар вече констатира "лека тенденция на спад в посещаемостта", отбелязва АФП. Най-известният френски музей трябваше да се справи с ограниченията за достъп до бреговете на река Сена през седмицата преди церемонията за откриването на спортния форум, след като повечето мостове бяха блокирани за достъп. Лувърът беше затворен на 25 и 26 юли за тържественото събитие

| 04 Август 2024, 16:17 ч.
Музеите в Париж отчитат спад на посетителите заради ограниченията, свързани с Олимпийските игри
Музеите в Париж отчитат спад на посетителите заради ограниченията, свързани с Олимпийските игри
Снимка © DFA

Музеите във френската столица Париж отчитат намаляване на броя на посетителите от началото на лятото заради въведените ограничителни мерки, свързани с Олимпийските игри, предаде АФП.

Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".

В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.

За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ

Художниците Михаил и Гергана Лалови откриха в Бургас съвместната си изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.

Това е първата им обща експозиция в крайморския град, която гостува в галерия галерия „Ателие R".

Авторите - баща и дъщеря, представиха творчеството си с живопис, керамика и образи върху кратунки. Експозицията включва 24 картини натюрморт, четири керамични чинии и седем кратунки с различен облик, както и 12 скулптури с образи на животни и ритони.

Картините са дело на Гергана Лалова, а експеримент с керамиката и творчеството върху кратуни прави баща Михаил Лалов.

„Гергана Лалова изпробва абстрактното изкуство, особено жанра натюрморт. Тя е родена за него, и той – за нея. Гери насочи камерата срещу натюрморта, един от позабравените жанрове. Но тя го издигна на едно високо ниво, защото иска да ни каже, че н

Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“. 

В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър. 

Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.

Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят бургаската публиката на закриващия концерт от турнето им "Концерти с история" в Културен център "Морско казино" на 26 август.

В него двамата ще изпълняват произведения за танци от класическата музика, сред които композиции от Йоханес Брамс, Антонин Дворжак и Астор Пиацола, съобщават от пресцентъра на градската администрация и организаторите от "София арт институт".

Иван Стайков свири на старинна цигулка Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер. Прочутите танци от класическата музика ще прозвучат в акомпанимента на забележителната пианистка Венета Нейнска.

В програмата са включени Унгарски танци от Йоханес Брамс, Славянски танц в ми минор от Антонин Дворжак и Румънски танци на Бела Барток. За любителите на тангото е включена и музика от Астор Пиацола.

По традиция музик

Много радостно настроение създаде снощният концерт от програмата на тазгодишния Международен музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“. На сцената на оперния театър в града гостува френският ансамбъл „Сирба“ със своето „пътешествие“ през фолклора на Румъния, Молдова, Русия и Унгария, наречено Tantz!.

Ансамбълът е съставен от професионални класически музиканти от Парижката филхармония, Националния оркестър на Франция и Парижката опера, които за изненада на публиката свирят етномузика и цигански танци в съвременен аранжимент и с богата фантазия. В концерта те предложиха 14 пиеси и един бис, последвал продължителните аплодисменти, с които ги дариха зрителите. По време на изпълненията музикантите подвикваха, пляскаха и подскачаха, като дори на един от танците се разходиха по сцената, свирейки на своите инструменти.

Ансамбълът е сформиран от цигуларя Ришар Шмуклер през 200

Въпреки че е твърде рано да се прави равносметка, директорката на Лувъра Лоранс де Кар вече констатира "лека тенденция на спад в посещаемостта", отбелязва АФП.

Най-известният френски музей трябваше да се справи с ограниченията за достъп до бреговете на река Сена през седмицата преди церемонията за откриването на спортния форум, след като повечето мостове бяха блокирани за достъп.

Лувърът беше затворен на 25 и 26 юли за тържественото събитие. Посетители не приемаха също музите "Орсе", "Оранжри" и "Ке Бранли-Жак Ширак".

В периода между 15 и 28 юли посещаемостта на музея "Ке Бранли-Жак Ширак" е спаднала с 40 на сто в сравнение за същия период миналата година, както и тази в музея "Орсе". "Оранжри", който се намира в сърцето на площад "Конкорд", също отчита намаляване на посетителите с около 65 процента, информира АФП.

Ръководството на Айфеловата кула констатира "лек спад в броя на посетителите" през юли - средно с между 18 000 и 21 000 посетители на ден. Според управата това се дължи на лошото време, отбелязва АФП.

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.

"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията. 

Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и  служител на компанията за зърнени храни  (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.

Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.

Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг

Изложба „Художници в джаза“ бе открита в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец. 

На събитието присъстваха генералните директори и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, както и кметът на Община Самоков Ангел Джоргов.

В експозицията са включени произведения на шест български художници - Захари Каменов, Стоян Цанев, Светлин Русев, Стоимен Стоилов, Милко Божков и Георги Георгиев.

„Това са работи, които са притежание на две самоковски галерии. Едната галерия е „Масларски“, в лицето на Иво Масларски, а другата е „Ретро арт галерия“, моята“, посочи Георги Георгиев, който е и автор в експозицията.

По думите му такава съпътстваща изложба се открива за първи път в рамките на джаз форума в Боровец. С „Художници в джаза“ имаме за цел да покажем едни малко по-абстрактни, малко по-свободни работи, защото джазът е музика, която е малко

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Във Версайския дворец, където се провеждат олимпийските състезания по конен спорт, също се наблюдава намаляване на посетителите с 20-30 процента през седмица на откриването на спортния форум.

"Очаквано е", казва пред АФП Пиер-Еманюел Льосерф от ръководството на двореца. "За един международен турист идването седмица преди Олимпийските игри в Париж не е съвсем логично, а посетителите, които пристигат заради културата,  знаят, че това не е най-добрия период, защото имаше затваряне", обясни той.

След началото на състезанията броят на посетителите отново се е увеличил: във вторник и сряда тази седмица около 20 000 души са влезли във Версайския дворец и градините му, като миналата година за този период са регистрирани  21 600 посетители. Същото важи и за Айфеловата кула, където след премахването на ограниченията за достъп, посещаемостта е нараснала до средно по 21 000 души дневно.

В музеите "Орсе" и "Оранжри" броят на посетителите също се е увеличил, макар и не до обичайните нива, но остава "задоволителен". Ръководствата им казват, че "се надяват тази тенденция да продължи", отбелязва АФП.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Тонът на времето
5255
Тонът на времето

Музеите в Париж отчитат спад на посетителите заради ограниченията, свързани с Олимпийските игри

Най-известният френски музей трябваше да се справи с ограниченията за достъп до бреговете на река Сена през седмицата преди церемонията за откриването на спортния форум, след като повечето мостове бяха блокирани за достъп.Лувърът беше затворен на 25 и 26 юли за тържественото събитие.

| 04 Август 2024, 16:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музеите в Париж отчитат спад на посетителите заради ограниченията, свързани с Олимпийските игри
Музеите в Париж отчитат спад на посетителите заради ограниченията, свързани с Олимпийските игри
Снимка © DFA

Музеите във френската столица Париж отчитат намаляване на броя на посетителите от началото на лятото заради въведените ограничителни мерки, свързани с Олимпийските игри, предаде АФП.

Въпреки че е твърде рано да се прави равносметка, директорката на Лувъра Лоранс де Кар вече констатира "лека тенденция на спад в посещаемостта", отбелязва АФП.

Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".

В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.

За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ

Художниците Михаил и Гергана Лалови откриха в Бургас съвместната си изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.

Това е първата им обща експозиция в крайморския град, която гостува в галерия галерия „Ателие R".

Авторите - баща и дъщеря, представиха творчеството си с живопис, керамика и образи върху кратунки. Експозицията включва 24 картини натюрморт, четири керамични чинии и седем кратунки с различен облик, както и 12 скулптури с образи на животни и ритони.

Картините са дело на Гергана Лалова, а експеримент с керамиката и творчеството върху кратуни прави баща Михаил Лалов.

„Гергана Лалова изпробва абстрактното изкуство, особено жанра натюрморт. Тя е родена за него, и той – за нея. Гери насочи камерата срещу натюрморта, един от позабравените жанрове. Но тя го издигна на едно високо ниво, защото иска да ни каже, че н

Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“. 

В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър. 

Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.

Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят бургаската публиката на закриващия концерт от турнето им "Концерти с история" в Културен център "Морско казино" на 26 август.

В него двамата ще изпълняват произведения за танци от класическата музика, сред които композиции от Йоханес Брамс, Антонин Дворжак и Астор Пиацола, съобщават от пресцентъра на градската администрация и организаторите от "София арт институт".

Иван Стайков свири на старинна цигулка Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер. Прочутите танци от класическата музика ще прозвучат в акомпанимента на забележителната пианистка Венета Нейнска.

В програмата са включени Унгарски танци от Йоханес Брамс, Славянски танц в ми минор от Антонин Дворжак и Румънски танци на Бела Барток. За любителите на тангото е включена и музика от Астор Пиацола.

По традиция музик

Много радостно настроение създаде снощният концерт от програмата на тазгодишния Международен музикален фестивал (ММФ) „Варненско лято“. На сцената на оперния театър в града гостува френският ансамбъл „Сирба“ със своето „пътешествие“ през фолклора на Румъния, Молдова, Русия и Унгария, наречено Tantz!.

Ансамбълът е съставен от професионални класически музиканти от Парижката филхармония, Националния оркестър на Франция и Парижката опера, които за изненада на публиката свирят етномузика и цигански танци в съвременен аранжимент и с богата фантазия. В концерта те предложиха 14 пиеси и един бис, последвал продължителните аплодисменти, с които ги дариха зрителите. По време на изпълненията музикантите подвикваха, пляскаха и подскачаха, като дори на един от танците се разходиха по сцената, свирейки на своите инструменти.

Ансамбълът е сформиран от цигуларя Ришар Шмуклер през 200

Най-известният френски музей трябваше да се справи с ограниченията за достъп до бреговете на река Сена през седмицата преди церемонията за откриването на спортния форум, след като повечето мостове бяха блокирани за достъп.

Лувърът беше затворен на 25 и 26 юли за тържественото събитие. Посетители не приемаха също музите "Орсе", "Оранжри" и "Ке Бранли-Жак Ширак".

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.

"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията. 

Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и  служител на компанията за зърнени храни  (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.

Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.

Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг

Изложба „Художници в джаза“ бе открита в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец. 

На събитието присъстваха генералните директори и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, както и кметът на Община Самоков Ангел Джоргов.

В експозицията са включени произведения на шест български художници - Захари Каменов, Стоян Цанев, Светлин Русев, Стоимен Стоилов, Милко Божков и Георги Георгиев.

„Това са работи, които са притежание на две самоковски галерии. Едната галерия е „Масларски“, в лицето на Иво Масларски, а другата е „Ретро арт галерия“, моята“, посочи Георги Георгиев, който е и автор в експозицията.

По думите му такава съпътстваща изложба се открива за първи път в рамките на джаз форума в Боровец. С „Художници в джаза“ имаме за цел да покажем едни малко по-абстрактни, малко по-свободни работи, защото джазът е музика, която е малко

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

В периода между 15 и 28 юли посещаемостта на музея "Ке Бранли-Жак Ширак" е спаднала с 40 на сто в сравнение за същия период миналата година, както и тази в музея "Орсе". "Оранжри", който се намира в сърцето на площад "Конкорд", също отчита намаляване на посетителите с около 65 процента, информира АФП.

Ръководството на Айфеловата кула констатира "лек спад в броя на посетителите" през юли - средно с между 18 000 и 21 000 посетители на ден. Според управата това се дължи на лошото време, отбелязва АФП.

Във Версайския дворец, където се провеждат олимпийските състезания по конен спорт, също се наблюдава намаляване на посетителите с 20-30 процента през седмица на откриването на спортния форум.

"Очаквано е", казва пред АФП Пиер-Еманюел Льосерф от ръководството на двореца. "За един международен турист идването седмица преди Олимпийските игри в Париж не е съвсем логично, а посетителите, които пристигат заради културата,  знаят, че това не е най-добрия период, защото имаше затваряне", обясни той.

След началото на състезанията броят на посетителите отново се е увеличил: във вторник и сряда тази седмица около 20 000 души са влезли във Версайския дворец и градините му, като миналата година за този период са регистрирани  21 600 посетители. Същото важи и за Айфеловата кула, където след премахването на ограниченията за достъп, посещаемостта е нараснала до средно по 21 000 души дневно.

В музеите "Орсе" и "Оранжри" броят на посетителите също се е увеличил, макар и не до обичайните нива, но остава "задоволителен". Ръководствата им казват, че "се надяват тази тенденция да продължи", отбелязва АФП.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.